کارافرینی

در مورد تعريف كارافريني ديدگاه هاي مختلفي وجود دارد و درك كامل مفهوم و موضوع \” كارافريني \” نيازمند اطلاع از ديدگاه هاي بين رشته اي مي باشد. كارافريني برحسب ماهيت خود و توجه محققان رشته هاي مختلف از نظر روانشناسي، جامعه شناسي، اقتصاد، صنعت و حتي تاريخي تعريف شده است.

واژه کارافرینی از کلمه فرانسوی entrepreneurs   به معنای متعهد شدن نشات گرفته شده است.این واژه و کاربرد ان از ابتدا مورد توجه اقتصاددانان قرار گرفت و تمامي مكاتب اقتصادي از قرن ۱۶ ميلادي تا كنون به نحوي كارافريني را در نظريه هاي اقتصادي خويش تشريح نموده اند.

تعریف کلی:

کارافرینی به فرایند خلق ارزش جدید (مادی یا معنوی)از طریق یک تلاش متعهدانه با در نظر گرفتن ریسک های ناشی از ان اطلاق می شود.

لازم به ذکر است که ريچارد كانتيلون (۱۷۳۰) اولين كسي بود كه اين واژه را در علم اقتصاد ابداع نمود.

کار افرین کیست؟

كارآفرينی فردي است كه كنترل دروني دارد. او براي آنكه بتواند درست آنچه را كه مي انديشد عينيت بخشد و عزم خود را عملي كند بايد رئيس و كارفرماي خود باشد. يعني كارآفرين نياز به استقلال دارد. ذهن پوياي او مرز هاي از پيش تايين شده و قالب هاي رايج را در هم مي شكند و با وجودي كه همان چيزي را مي بيند كه ديگران مي بينند، اما چيزي را مي انديشد كه ديگران نمي انديشند.يعني كارآفرين خلاق است.
وقتي كه خلاقيت او از ذهن به عمل منتقل مي شود نوآوري صورت مي گيرد. نوآوري يعني پيمودن راه نارفته. كسي كه اولين بار راهي را مي پيمايد، اولين كسي است كه مي تواند خبر مخاطرات راه را براي ديگران بياورد. يعني كار آفرين خطر پذير است.
او به جاي آنكه منتظر ضمانت يك پايان موفق بماند، به فكر و تلاش خود تكيه ميزند، به مشكلات حمله ميكند و پيش ميرود. يعني كارآفرين منفعل نيست و براي استقبال از آينده روحيه اي تهاجمي دارد.
لحظه آغاز تصميم، تنها زماني نيست كه او با ريسك مخاطره مواجه مي شود؛ ابهام يك پايان نامعلوم، بر هر قدم اين راه سايه مي اندازد. يعني كارآفرين قدرت تحمل ابهام دارد.
به استقبال فردا رفتن، آخر ماجرا نيست. كسي كه آگاهانه و پيشاپيش خود را در ميدان مواجهه با مسائل مي اندازد، بايد توان سخت كار كردن در شرايط پر تنش را هم داشته باشد. يعني كارآفرين با وجود فشار زياد، كارآيي خود را حفظ مي كند. هم چنين كارآفرين خستگي ناپذير، عمل گرا و فرصت گرا مي باشد.

وضعیت کارافرینی در ایران:

کارافرینی

کارافرینی

صندوق کارافرینی:در ایران صندوق کارآفرینی امید (یا مهر امام رضا (ع)) وجود دارد که رسالت این صندوق در حوزه کارافرینی تعریف‌شده است و تسهیلات توسط این صندوق ارائه می‌شود. البته برخی از نمایندگان مجلس ایران معتقدند تأمین هزینه برای ایجاد شغل نیازمند منابع بسیار سنگینی هستند که صندوق کارافرینی امید (یا همان مهر امام رضا) در این خصوص منابع حداقلی دارد و در خصوص بانک‌های کارافرینی نیز میزان منابع و پرداخت پایین است؛ و «این موسسه‌های کوچک» نمی‌توانند مشکل بیکاری را حل کنند چراکه «کارآفرینان» مشکل تأمین مالی دارند. این نمایندگان مجلس ایران معتقدند دولت نیازمند تأمین و افزایش سرمایه این بانک‌هاست و رویکرد این صندوق‌ها درست است اما صرفاً عناوین مشکل‌گشا نیستند و حل مشکل این صندوق‌ها درگرو تأمین منابع آن‌ها است. نمایندگان مجلس ایران معتقدند این صندوق‌ها باید در مناطق مختلف به‌صورت عادلانه توزیع شود. به‌طورکلی این صندوق‌ها برای مشاغل خانگی، گلخانه‌ای، صنایع‌دستی، دامداری‌های کوچک (پنج رأس) خوب و موفق‌تر بوده است. البته برخی دیگر از نمایندگان مجلس ایران معتقدند که با قرار دادن بانک‌ها و صندوق‌های سودجو مشکلی حل نخواهد شد؛ تنها سرمایه‌ای سوخت و نابود می‌شود. در برخی بخش‌ها تسهیلات به نام پروژه یا اشتغالی پرداخت‌شده اما به دلیل عدم دقت لازم و بازرسی در جای دیگری هزینه شده است. فرار توسط آن‌کسانی انجام‌شده است که تسهیلات بالایی دریافت کرده‌اند اما مدرکی که نشان‌دهندهٔ آن باشد که به تعهد خود عمل کرده باشند وجود ندارد، ضعفِ نظارت و بازرسی می‌بوده است. برخی نمایندگان مجلس ایران معتقدند می‌بایست بازرسی‌های درستی صورت گیرد تا مشخص شود تسهیلات پرداخت‌شده به‌درستی در حوزه کارافرینی هزینه شده و یا خیر.

به طورکلی اگر بخواهیم چند مورد از  موانع کارافرینی در کشورمان ایران را نام ببریم میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

۱-مقررات دست و پا گیر اداری: وجود بوروکراسی اداری و مقررات بعضاً زائد و وجود فشارهای درونی و خارجی تحمیلی بر برنامه‌ریزان اقتصادی موجب به وجودآمدن محدودیت‌های فراوانی در جهت نیل به ساده‌ترین اهداف اقتصادی می‌شود. چنین محیطی باعث سرخوردگی و حتی فرار کارآفرینان می‌شود که جایی برای بیان و ابراز ایده‌های خود نمی‌یابند و خود را درکمند بوروکراسی و روابط ناسالم سازمان‌های تصمیم‌گیرنده می‌بینند. به همین دلیل جزو جامعه بی‌تحرک و ساکن می‌شوند که شرایط و محدودیت‌ها چنین خواسته‌اند.

۲-توقف به دلیل حفظ استاندارد ها: بسیار اتفاق می‌افتد که عدم توجه به یک نوآوری تنها به دلیل مغایرت با استانداردهای تعریف‌شده یک سازمان منجر به شکست یک ایده و سکون آن می‌شود و چه بسیار ایده‌‌های خلاقانه که اکنون در آرشیوها و بایگانی‌های سازمان‌های دولتی و غیر دولتی مسکوت مانده‌اند.

۳-خانواده و نگرش جامعه به کار: خانواده، فردفعال به جامعه تحویل می‌دهد و خانواده با توجه به فرهنگ حاکم بر جامعه و ارزشی که برای فعالیت و تولید قائل است، افراد را پرورش می‌دهد. خانواده و یا جامعه‌ای که بنیان آن استفاده از تلاش دیگران و تنبلی و کاهلی باشد، باعث می‌شود که افراد حتی کارآفرینان از همان ابتدا مسیر را به عکس پیموده و خواهان کسب درآمدهای هنگفت از طریق عرف جامعه باشند. به طور مثال فرهنگ
حاکم بر کشور ژاپن در مورد کار و فعالیت این است: اول کار، دوم کار ، سوم زندگی ، چهارم قناعت در حالی که در بسیاری از کشورهای جهان‌سوم فرهنگ کار و کوشش در اولویت نیست و یا از اهمیت کمی برخوردار است.

۴-عدم روحیه کار گروهی: در بسیاری از کشورهای کمتر توسعه یافته ، مشاهده می شود که ، کارگروهی معنای خود را از دست داده و اعتقادی به آن در صحنه واقعیت وجود ندارد. این مشکل در کشور ما در سطح بسیار بالایی قرار دارد .در ایران متاسفانه نه تنها در بخش های اقتصادی که در سایر حوزه های سیاسی,اجتماعی,فرهنگی و … انجام کار گروهی مشکل و نا موفق است.

تسهیلات و مدل راهبری توسعه کارافرینی در کشورهای پیشرفته:

کارافرینی

کارافرینی

بخشی از اقداماتی که در کشورهای پیشرو در حوزه کارافرینی(به خصوص ژاپن،آمریکا و کره جنوبی) مشاهده شده است در حوزه‌های زیر بوده است:

خدمات مشاوره ای:در کشورهای مورد مطالعه مراکز کارافرینی خدمات مشاوره‌ای در زمینه‌هایی مانند: مدیریت، امور مالی، فعالیت‌های تجاری، بازاریابی و گاه تهیه طرح‌های توجیهی ارائه می‌کنند و هزینه ارائه خدمات از سوی دولت پرداخت می‌شود.

تکنولوژی:در کشورهای مورد مطالعه مراکز مسؤول کارافرینی بر کاربرد تکنولوژی و کاربری آن تأکید دارند و به شیوه‌های گوناگون مانند دادن وام برای ماشین‌آلات نو می‌کوشند این هدف تحقق‌ پذیرد.

حمایت های اطلاعاتی:علاوه بر خدمات مشاوره‌ای حمایت‌های اطلاع‌رسانی برای فعالیت‌های خرد نیز متداول است. این اطلاع‌رسانی شامل مواردی همچون وضعیت‌تجاری، مدیریتی وفنی می‌شود.

پیوند های درون بخش:ایجاد و تقویت پیوند درمیان تولیدکنندگان یک جامعه را می‌توان از اساسی‌ترین پایه‌های توسعه به شمار آورد، از این رو در سیاست کارافرینی این اصل مدنظر قرار می‌گیرد و در برخی موارد ایجاد پیوند بین بنگاه‌های خرد و بزرگ در شمار وظایف مراکز کارافرینی قرار گرفته است..

وام و اعتبارات:یکی از بارزترین اقدامات کمک به بنگاه‌های خرد برای دستیابی به سرمایه مالی است. این اقدام متکی بر این بینش است که بنگاه‌های خرد به طور نسبی از سوی کسانی هدایت و مدیریت می‌شود که توان مالی محدودی دارند و به همین لحاظ میل به کاربرد تکنولوژی‌های کاربر دارند. به همین خاطر سهولت در دادن وام از ویژگی‌های ظرفیت‌سازی سرمایه مالی تلقی می‌شود.

اموزش:آموزش کارافرینی سیاستی است که به طور مستقیم بر کمیت و کیفیت عرضه کارآفرین در یک جامعه اثر می‌گذارد، به همین دلیل است که در بسیاری از کشورها به ویژه در کشورهای پیشرفته که تا حد امکان موانع و مشکلات برطرف شده‌اند؛ دولت‌ها به شکوفا کردن توان بالقوه مردم پرداخته ‌ اند.

در کشور ما با وجود موانعی که برای کارافرینان وجود دارد اما افرادی را میتوان نام برد که در این حوزه از کارنامه های درخشانی برخوردارند:

حسین ثابت(غول گردشگری ایران):

حسین ثابت بکتاش متولد ۱۳۱۳ در مشهد است. از عناوین او، کارآفرین ثروتمند ایرانی، دلال فرش، و صاحب گروه هتل‌های ثابت را گفته‌اند.
وی تا پنج سال قبل در جزایر قناری ۵ هتل (۵ هزار تخت) داشته و در ایران نیز هتل بزرگ داریوش را به سبک تخت جمشید در کیش ساخته است.
اقای ثابت، غیر از این هتل، چهار هتل دیگر نیز در کیش دارد و شرکت تجارت بین‌المللی ثابت و مجموعه پارک دلفین‌های کیش (دلفیناریوم و باغ پرندگان با مساحت بیش از ۶۵ هکتار) متعلق به اوست.
او کلنگ سرمایه گذاری هتل ۷ ستاره کوروش را نیز در جزیره کیش بر زمین زده که سیستم‌های آن با انرژی خورشیدی کار می‌کند (به عنوان نخستین هتل سبز ایران) و ۵۰۰ اتاق خواهد داشت..
حسین ثابت چند هتل نیز در جزایر قناری اسپانیا تاسیس کرده و هم‌اکنون نیز بزرگترین شرکت هتل‌داری اسپانیا را صاحب است و خود او نیز در یکی از دو جزیره اختصاصی خود در اسپانیا زندگی می‌کند.

حسین هدایتی(غول ورزش):

حسین هدایتی ۴۵ ساله و متولد تهران از محله دولاب است.مالک صنایع استیل آذین، مالک کارخانه‌های فولادسازی و ورق، دارنده بزرگترین شرکت پرورش میگوی ایران، برج‌ساز در دبی و دارای ملک و املاک در حاشیه خلیج فارس، مالک زمین‌های کشاورزی، سهامدار بازار مبل ایران، رئیس شرکتهای جاری در ایران و خاورمیانه و چندین و چند فعالیت تجاری دیگر، عناوینی است که به حسین هدایتی نسبت می‌دهند.

علی انصاری(غول بازار مبل)

محله و خانه قدیمی‌اش در مهرآباد جنوبی، ۲۰ متری زاهدی (شمشیری فعلی) بوده است. اما حالا دیگر آنجا نیست و در شمال شهر تهران باید سراغش را گرفت.
می‌گویند بخش کوچکی از اموال و دارایی‌های علی انصاری، بخش زیادی از زمین‌های یافت آباد است که الان بازار مبل ایران در آن بنا شده است. علی انصاری، اگرچه رئیس گروه سرمایه‌گذاری تات است و رئیس اتحادیه مبل سازان تهران، اما برای چهره شدن، ورود به عرصه فوتبال را انتخاب کرد
علی انصاری رئیس فدراسیون دوچرخه سواری است، اما با حضور در هیات مدیره باشگاه استقلال تبدیل به چهره خبرساز شد.