طرز تهیه نامه درخواست کار

طرز تهیه نامه درخواست کار

در واقع می توان اشاره کرد که به طور کلی تهیه نامه درخواست کار تواما همراه با ارائه رزومه می باشد.

کارجویان می توانند با یادگیری اصول صحیح نوشتن یک نامه درخواست کار مناسب رزومه خود را درخشان تر و شانس موفقیت خود برای پذیرفته شدن در مراحل ابتدایی از مسیر کاریابیشان بیشتر و بیشتر نمایند.

علت ضرورت نامه درخواست کار

طرز تهیه نامه درخواست کار

طرز تیه نامه درخواست کار

در جامعه امروز ما به دلیل کاهش نیاز ما به نوشتن نامه نسبت به جوامع قدیم،اصول و قواعد نوشتن یک نامه استاندارد تا حد زیادی به فراموشی سپرده شده اند.

امروزه با توجه به خیل عظیم فارغ التحصیلان جوان و جویای کار،یک کارجوی موفق فردی است که با تلاش زیاد سعی در متمایز کردن خود و توانایی هایش داشته باشد تا کارفرمایان با مطالعه و نگاهی به نامه درخواست کار و رزومه آن ها ترغیب شوند تا کارجو را از میان همه ی افراد واجد شرایط  ببینند و با وی به مصاحبه بپردازند.

با رعایت این نکته یکی از قدوم مهم در زمینه ابتدایی کاریابی برداشته شده است.

عوامل زیادی وجود دارند که باعث جلب توجه بیشتر نامه درخواست کارشما می شوند که در طی مقاله به آن ها اشاره خواهیم کرد.

تفاوت عمده بین رزومه و نامه درخواست کار در این است که در واقع رزومه شامل اطلاعاتی خاص و در چارچوبی معین می باشد اما نامه درخواست کار یک  ابزاد در جهت شناساندن شما به کارفرما می باشد.

بخش های ضروری در یک نامه درخواست کار:

طرز تهیه نامه درخواست کار

طرز تهیه نامه درخواست کار

غایت اصلی از نوشتن  نامه درخواست کار

شما باید  به کارگیری الفاظ محترمانه در ابتدای  نامه درخواست کار خود به گونه ای این بخش را نگارش نمایید که باعث ترغیب هر چه بیشتر کارفرما به مصاحبه با شما شود.

چکیده ای مفید از اطلاعات فردی

در این بخش باید در مورد اطلاعات و سوابقی که به شغل مورد نظر مربوطند بپردازید.

سعی کنید تا به شرح مفیدی از فعالیت هایی که در گذشته در رابطه با کار مورد نظر انجام داده اید بپردازید.شاید هر کدام یک از این موارد بتوانند به عنوان نکته ای مثبت در ذهن کارفرما شکل بگیرند و وی را ترغیب نمایند.

نحوه ی آشنایی خود را با موقعیت استخدامی در نامه درخواست کار بیان کنید

ممکن است از طرق مختلفی از این شغل اطلاع یافتید.

اگر از طریق فرد خاصی(معرف) از شرایط استخدامی شغل مورد نظر اطلاع یافتید بهتر است در این بخش به بیان نام و نام خانوادگی وی به طور کامل بپردازید.

اگر اگهی استخدام را در روزنامه و یا … مشاهده نمودید هم میتوانید با ذکر منبع به این موضوع اشاره نمایید.

تقاضا برای مصاحبه استخدامی

در این بخش از نامه درخواست کار باید با لحنی بسیار مودبانه از کارفرما تقاضایی در جهت دیداری حضوری نمایید.

بهتر است وقت های آزاد خود را بیان نمایید و با یادداشت شماره تلفنی در دسترس این امکان را برای کارفرما به وجود آورید که به برقراری تماس با شما ترغیب شود.

 

نکاتی طلایی برای نوشتن یک نامه درخواست کار مفید تر

طرز تهیه نامه درخواست کار

طرز تهیه نامه درخواست کار

رعایت نکات نگارشی و تمیزی در نامه درخواست کار:

همانند یک رزومه خوب،نامه درخواست کارتان هم باید فارغ از هرگونه اشکالات نگارشی و تایپی و املایی باشد.پس همه سعی خود را به کار بگیرید تا با رعایت تمامی اصول نامه ای تمیز و مرتب ارائه دهید.

بیان برجسته تر سوابق جانبی مرتبط با شغل:

چنانچه علاوه بر سوابق اصلی ،مواردی نیز وجود دارند که به شغل مورد نظر مربوط می شوند آن ها را بیان نمایید.

رعایت هر چه بیشتر ادب:

با نگارش نامه خود در چارچوب بیان شده و با رعایت تمامی نکات فوق و همچنین مراعات نمودن ادب در نگارش تمامی بخش ها سعی در ترغیب بیشتر کارفرما جهت برقراری تماس نمایید.

شماره دوم و سومی برای تماس های ضروری:

رعایت این نکته و به کارگیری آن باعث می شود تا در صورت پاسخگو نبودنتان مهلت مصاحبه شما از بین نرود و این امکان برای صاحبان کار وجود داشته باشد تا با شما ارتباط برقرار نمایند.همچنین این نکته می تواند نشان دهنده این مهم باشد که شما به این درخواست خود پایبندید و برای آن اهمیت و ارزش خاصی قائلید.

صبور باشید:

بعد از ارسال یک رزومه و نامه درخواست مناسب باید صبر کنید و منتظر تماس از طرف کارفرما در زمان تعیین شده باشید(در صورت تعیین زمان مشخص).در برخی مواقع تماس ها یا پیگیری های بیش از حد شما میتواند باعث رد نامه و رزومه تان و عدم توجه به آن شود.

مخاطب  نامه درخواست کار:

در صورت امکان قبل از تهیه نامه ازنام خانوادگی کارفرما یا افرادی که وظیفه بررسی رزومه و نامه تان را دارند آگاه شوید و در روند نگارش نامه وی را مخاطب خود قرار دهید.این کار نیز می تواند باعث ترغیب کارفرما در پیگیری و مورد مطالعه قرار دادن نامه تان باشد.

نمایش اطلاعات در نامه درخواست کار :

همانند نوشتن یک رزومه باید سعی کنید که قبل از نگارش نامه درخواست کار خود اطلاعات زیادی را در رابطه با محل مورد نظر کسب نمایید و در بینابین بخش های مختلف نامه جا دهید

جلوگیری از ایجاد ابهامات در نامه درخواست کار:

ساده بنویسید تا کارفرما بتواند با مطالعه  نامه درخواست کار شما به راحتی و بدون هیچ ابهامی از منظور شما آگاهی یابد.

انعطاف پذیر باشید:

 نامه درخواست کار خود را به گونه ای نگارش نمایید تا نشان دهنده تواضع شما و علاقه و انگیزه زیادی که در همکاری با کارفرمای حاضر دارید باشد.

زیاده گویی نکنید: 

درهنگام نوشتن نامه درخواست کار همهی سعی خود را به کار بگیرید تا مختصر و مفید بنویسید.

روند اداری را طی نمایید:

نامه شما حتما باید دارای تاریخ و شماره دفتر دبیرخانه اداری باشد.بدون رعایت همین یک نکته کوچک نامه درخواست شما بی اعتبار خواهد بود و زحماتتان بر باد می رود.

-در نامه درخواست کار نکات مهم را برجسته تر نمایید:

بهتر است که با استفاده از علایم نگارشی در جای منایب خود برخی اطلاعات همانند سوابق تحصیلی خود را برجسته تر به نمایش بگذارید(به کارگیری گیومه،پرانتز و …)