درآمد پرورش قارچ در منزل

درآمد پرورش قارچ در منزل

کانال تلگرام کار در منزل ما را دنبال کنید

کانال تلگرام کار در منزل ما را دنبال کنید

 

همان طور که قبلا نیز گفته ایم پیشنهاد اکید سایت آزمون ها در این است که جوانان بجای استخدامی و به دنبال نمونه سوالات استخدامی و مصاحبه استخدامی گشتند به فکر کار در منزل و  کارآفرینی باشند هم وضعیت اشتغال در کشور بهبود می یابد هم به اقتصاد مملکت رونق بخشیده اند امروز برای شما در باره ی درآمد پرورش قارچ در منزل مطلب آماده کرده ایم ، این داستان فردی است که با سرمایه ۱ میلیون تومان کار پرورش قارچ در منزل را آغاز کرده است و درآمد وی ۲هزار برابر شده است ( ۲ میلیارد تومان )

بخوانید :

درآمد پرورش قارچ در منزل

درآمد پرورش قارچ در منزل

درآمد پرورش قارچ در منزل توسط محمد یاسر خواجوی راد

 

از آنجایی که توجه به تولید داخلی در بیانات مقام معظم رهبری بارها مورد تأکید قرار گرفته است، به این منظور سراغ محمد یاسر خواجوی راد، فوق‌لیسانس رشته اقتصاد کشاورزی از دانشگاه تهران رفتیم. این جوان فارغ التحصیل به‌جای دست روی دست گذاشتن و منتظر پارتی و پیدا شدن شغل بودن، خود کارآفرینی کرده و پا به عرصه تولید گذاشته است. گفت‌وگوی تفصیلی خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با وی به‌شرح زیر است.

 جرقه خلاقیت و کارآفرینی از چه‌زمانی در شما زده شد؟

من آدمی بودم که با حقوق کارمندی و دولتی قانع نمی‌شدم، به‌دنبال پول زیاد بودم، پشت میز نشینی را کنار گذاشتم. من از دانشجویان بسیج مهندسین کشاورزی هستم. در حوزه اقتصاد به این موضوع توجه شده است که کشوری که تولید ناخالص ملی بالایی دارد، آن کشور پیشرفته‌تر است. با توجه به اینکه ایرانی هستیم و پیشرفت کشور برایمان اهمیت دارد، توجه به تولید را انتخاب کردم. با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم اجرای اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی و دانش و تخصصی که  در این رشته داشتم، بر خود واجب دیدم تا با ورود به عرصه عمل و تولید، گامی در جهت تحقق فرمایشات رهبرم بردارم.

 

کار را چطور آغاز کردید؟

من نمونه فارغ التحصیلی بودم که تنها آموزش تئوری دیده بودم . بعد از ۹ ماه که آموزش لازم برای پرورش قارچ دیدم، مشغول فعالیت شدم. زمانی که برای انعقاد قرارداد رفتم کارفرما به من گفت که این ۹ ماه باید به‌صورت رایگان کار کنم، من هم پذیرفتم. اما از ماه دوم که متوجه انگیزه من برای کار شد، به من حقوق پرداخت می‌کرد. بعد از گذشت ۶ ماه که کار را یاد گرفتیم با کارفرمایم در کار شریک شدم، ۱۰پله ۱۰پله پیشرفت کردیم چرا که علاوه بر همت،‌ انگیزه و تلاش زیاد داشتیم. پدرم بازنشسته فرهنگی بود که نمی‌توانست به من کمک زیادی کند، زمانی که می‌خواستیم برای شروع فعالیتم سرمایه گذاری کنم با قرض شروع کردم، اما به‌لطف خدا و همت خودم توانستم در آینده کوتاهی رشد چشمگیر داشته باشم. ۱۰ سال قبل با یک‌میلیون تومان شروع کردم و در حال حاضر سرمایه‌ام ۲میلیارد تومان است.

چرا فعالیت در زمینه قارچ را انتخاب کردید؟

علاوه بر اینکه قارچ مرتبط به رشته تحصیلی ما است، موضوعی است که مربوط به مواد غذایی است و مورد نیاز و مصرف است. ما نیازی به کشورهای دیگر نداریم. می‌توانیم به‌صورت خودکفا در این زمینه فعالیت کنیم. در این زمینه به چند نوع مواد اولیه همچون کاه، کود مرغی و اسپور قارچ نیاز داریم که تولید و پرورش قارچ را شروع کنیم، این درحالی است که ما در کشور هیچ‌کدام  از این مواد را وارد نمی‌کنیم و در این زمینه کاملاً خودکفا هستیم، تا جایی که به‌عقیده بنده می‌توانیم قارچ خوراکی تولید داخل را جایگزین مواد وارداتی دیگر کنیم. قارچ درآمد خوبی دارد و ارزش افزوده بالایی را برای ما به‌همراه دارد.

پرورش قارچ در خانه

پرورش قارچ در خانه

 سود خالص و برگشت سرمایه در تمامی مراحل و فرآیندها از ابتدای تولید تا مرحله عرضه به بازار چه‌میزان است؟ (درآمد پرورش قارچ در منزل )

پرورش قارچ سوددهی بالایی دارد ( درآمد پرورش قارچ در منزل ) به‌شرط آنکه موازین علمی و تخصصی کشت و پرورش آن کامل و صحیح رعایت شود. روشی که می‌توانیم میزان سود خالص را افزایش دهیم به این صورت است که یا باید قیمت فروش را بالاتر ببریم و بازار عرضه بهتری پیدا کنیم، یا با بالابردن کیفیت محصول بازار صادراتی به دست آوریم. روش بعدی کاهش هزینه‌هاست که در مناطقی این موضوع را دیدم. در بحث کاهش هزینه‌ها به‌طور مثال یک بار برای همیشه فضا یا ساختمان را تهیه می‌کنیم، یعنی به‌طور مثال زمین بایری داریم که باید دیوار و سقف (حرارتی، صوتی) شود که این موضوع یک بار برای همیشه انجام می‌شود.

در هزینه‌های جاری پرورش قارچ نیازمند هزینه کمپوست برای تولید قارچ، هزینه حمل و نقل، هزینه کارگری، هزینه خرید خاک پوششی نیز است. این موارد هر میزان که هزینه شود دوبرابر سود برای تولید کننده دارد. اگر در یک سالن ۱۰۰متری حدود ۶میلیون هزینه جاری شود، پس از پایان دوره ۶۰روزه حدود ۱۲میلیون سود دارد. اگر میزان سرمایه گذاری افزایش یابد سود هم بیشتر می‌شود، این یک قاعده کلی است. درصورتی که کار تولید افزایش یابد، یک‌سری هزینه‌ها سرشکن می‌شود و به همان نسبت درآمد افزایش پیدا می‌کند. اگر یک سالن داشته باشید، باید یک کارگر داشته باشید.

زمانی که کار خود را آغاز کردید چقدر سرمایه داشتید؟

زمانی که من آغاز کردم حدود ۱۰ سال پیش بود که حدود ۱میلیون تومان داشتم، رفته رفته این سرمایه افزایش یافت و در حال حاضر چندین برابر آن میزان سرمایه و سود دارم.  ولی اگر کسی الآن بخواهد در این زمینه فعالیت خود را شروع کند با داشتن ۳۰میلیون تومان آورده می‌تواند سود ۲برابری به دست آورد و به‌صورت خودکفا فعالیت کند.  آموزش برای این شغل باید به‌صورت عملی باشد. فعالیت به‌صورت تئوری کفایت نمی‌کند. در بحث اقتصاد مقاومتی بسیج و بانک‌ها حمایت می‌کنند.

پرورش قارچ

پرورش قارچ

 

چرا نوع فعالیت شما موفقیت‌آمیز بوده است؟

می‌توانیم علاوه بر اینکه قارچ را به‌صورت فله‌ای وارد بازار می‌کنیم با انجام یک‌سری عملیات نظیر آماده سازی برای تولید فرآورده‌های خانگی، خشک کردن و حتی فرآورده‌های صنعتی از قبیل تهیه پوره برای ترکیبات عصاره‌های غذایی، ارزش افزوده را بالا برده و در نهایت سوددهی و درآمد را افزایش دهیم، به‌طور مثال، زمانی که قارچ برداشت می‌شود، دو قسمت دارد که یک قسمت آن بازارپسند و سفید و بخشی از آن تیره‌تر و مورد پسند بازار نیست، می‌توانیم به‌جای اینکه به‌عنوان ضایعات دور بریزیم آن را به‌صورت پوره درست کرده و بعد وارد بازار کنیم.

 حسن و مزایای پرورش قارچ نسبت به تولید دیگر محصولات کشاورزی در چیست؟

کار پرورش قارچ در مقایسه با دیگر انواع فعالیت‌های کشاورزی چندان وقت‌گیر و پرخطر نیست، به همین دلیل افراد می‌توانند در ابتدای شروع به فعالیت  این کار را به‌عنوان شغل دوم خود حساب کنند. از سوی دیگر پرورش قارچ خوراکی در ابعاد و اندازه‌های مختلف قابل اجرا است، در صورتی که توانایی انجام و ادامه این کار را در خود دیدند، می‌توانند کار خود را گسترش دهند.

توصیه شما به جوانان فارغ التحصیل کشاورزی چیست؟

جوانان و فارغ التحصیلان در رشته کشاورزی نباید منتظر استخدام و پشت میز نشینی باشند، بلکه باید با آموزش و پشتکار و توکل بر خدا در این عرصه فعالیت کنند و مطمئن باشند که در صورت کار و تلاش در رشته کشاورزی و خدمت به کشور نتایج مطلوبی به دست خواهند آورد.

آموزش افزایش درآمد پرورش قارچ در منزل

همانطور که مشاهده کردید با سرمایه بسیار اندک و پشتکار می توان ثروتمند شد با توجه به میزان درآمد پرورش قارچ در منزل کی توان گفت  پرورش قارچ در منزل یکی از بهترین و ناب ترین فعالیت های خانگی است برای دریافت آموزش حرفه ایی بازاریابی و فروش  قارچ در منزل بر روی لینک زیر کلیک کنید .

آموزش بازاریابی و فروش قارچ در منزل